The numbers have been crunched and the leader boards tallied, so below is the list of winners of the 2023 TRI Equestrian NI Schools Show Jumping Series.

 

Congratulations to all our winners, we hope to see you all at the Awards Afternoon, on Saturday 2nd December in the Meadows Conference Room.

Primary Classes will be awards at 12.30pm, all secondary school classes will then be presented at 1pm.

TRI NI Schools League Results 2023

 

50cms Individual

Final Placing               Rider Name                Horse Name                School

1st*                             Erin Bates                    Aughmore Dante        Woods PS

2nd                              Thomas Abernethy     Forlan Sweet Charity  Stewartstown P.S

3rd                              Ella Johnston              Katie                            Birches Primary School

4th *                            Zara Moore                 AppleJack                    COOKSTOWN PS

5th                              Georgia Davis              Kilshane Georgia        Academy PS, Saintfield

6th                              Alexa Reid                   Peggy                           Riverdale Primary School

 

50cms Primary Teams

Placings                       School

1st                               Clare Primary School

2nd                              Tullylagan Mix Ups

3rd                              Mega Mix

4th                              Waringstown Primary School

 

60cms Primary Individual

Placings                      Rider Name                Horse Name                School

1st                               Charlie Watson           Goldengrove Ms MarkleWarinstown P.S

2nd                              Kate Green                  Apple Jack                   Killinchy Primary School

3rd                              Kacie Wickie               Dazzle                         Waringstown P.S

4th                             Ronan Hynds               Willow                          St Francis P.S

5th                              Emma Niblock             Millie                           Kilkeel Primary School

6th                              Georgia Davis              Kilshane Georgia        Academy PS Saintfield

 

 

70cms Primary Teams

Placings                       School

1st                               Highflyers

2nd                              Stewartstown P.S

3rd                              Saddle Sisters

 

70cms Primary Individuals

Placings                      Rider Name                Horse Name                School

1st                               Lee Pike                       Fudge                          Aughnacloy P.S

2nd                              Zara Abernethy          Greendown Ozzy        Stewartstown P.S

3rd                               Tilly Ham                     Beechmount Grey      Sullivan Prep

4th                               Sarah Wilson              Didi                             Broughshane P.S.

5th                               Henry McCarthy         Balnashallog Goldfinch Downshire Primary

6th                               Sofia Newell                Barnfield Splash of Colour Bush Primary School

 

 

 

 

 

 

Secondary 75cms Teams

Placings                       School

1st                               Victoria College Cranmore

2nd                              Hunterhouse College

3rd                               Victoria College Richmond

4th                               Friends

5th                               Magherafelt High School

6th                               Sacred Heart Grammar School

 

Secondary 75cms Individual

Placings                      Rider Name                Horse Name                School

1st                               Jack Cowan                 Edentrillick Honey BeeLurgan Junior High School

2nd                              Emma Baird                Sprite                          Banbridge Academy

3rd                              Rosie Strain                 Angel                           SHGS

4th                              Elen Irwin                    Malin Belle                  Cookstown High School

5th                              Ella Rose Sands           Rosie                           Saint Catherine’s College

6th                              Genevieve Lennon      Boom                          Sacred Heart Grammar

 

Novice 85cms Teams

Placing                        Team

1st                               Lurgan College

2nd                              DROMORE HIGH SCHOOL

3rd                               Banbridge Academy – Dunbar

4th                               Ballyclare High School

5th                               Bloomfield Collegiate

6th                               Royal School Armagh- Red

 

Novice 85cms Individuals

Placings                      Rider Name                Horse Name                School

1st                               Lucy Orr                      Jazzy Susie                  Royal School Dungannon

2nd                              Aoife Davis                  Oldtown Starling        Saintfield High School

3rd                               Erin Doherty               Consider It Dun           Methodist College Belfast

4th                               Jack Cowan                 Edentrillick Honeybee Lurgan Junior High

5th                               Charlotte Nelson        Sugar Dolly                  Wellington College

6th                               Kirsten Bailie               Bluebell                      Lurgan College

 

Open 1m Team

Placings          Team

1st                   Down High Flyers

2nd                  Assumption Grammar

3rd                   Dromore High School

4th                   Belfast Royal Academy

5th                   Glenlola Collegiate

6th                   Saint Catherine’s College Armagh

 

 

 

Open 1m Individual

Placings           Rider Name                Horse Name                            School

1st                   Pippa Moore               Scooby Bee                             Moira PS

2nd                  Soul-be Courtney       The Dark Knight Rises             Regent House

3rd                   Lucy Orr                      Jazzy Susie                              Royal School Dungannon

4th                   Katie Niblock              Delilah                                     Kilkeel High School

5th                   Erin Doherty               Consider It Dun                       Methodist College Belfast

6th                   Shannon Curran         Mirdads Jeebral                      Saint Catherine’s College

 

Premier Open 1.10m Individual

Placings           Rider Name                Horse Name                            School

1st                   Kym Moore                 Lilly                                          COOKSTOWN HS

2nd                  Sophia Bingham         Morepark Alamo                    Cambridge House GS

3rd                   Pippa Moore               Scooby Bee                             Moira PS

4th                   Kym Moore                 Lucy                                         COOKSTOWN HS

5th                   Holly Ross                   Star of Hollymount                 Belfast Royal Academy

6th                   Holly Ross                   Ech Feirin                                Belfast Royal Academy

 

Shopping cart
There are no products in the cart!
Continue shopping
0